7 دلیل که ورزشکاران باید از خرما بهبهان استفاده کنند

وطن خرما که حدود 8000 سال پیش مصرف می شده است، خاورمیانه یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های تاریخ بشر است، انواع خرما در بسیاری از کشورهای منطقه با طعم و ظاهر متفاوت کشت می شود.

به لطف تحقیقات انجام شده در سال های اخیر، فواید خرما بهبهان بهتر شناخته شده است و با خواص آنتی اکسیدانی قوی و بازسازی سلولی، یک سد کامل سرطانی است.

تصور می شود که شیوع کم سرطان در کشورهای خاورمیانه به مصرف زیاد خرما مرتبط باشد.

مصرف خرما سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی در وعده های غذایی توصیه می شود، خرما همچنین جایگاه بسیار مهمی در تغذیه کودکان و همچنین بزرگسالان دارد.

خرما که به طور مکرر در خاورمیانه مصرف می شود و بخش بسیار مهمی از فرهنگ غذایی است، انواع مختلفی دارد که با توجه به محل رشد آنها نامگذاری شده است.

از ارقام خرما در آنتیک کورویمیش که یکی از بزرگترین واردکنندگان خرمای کشورمان می باشد می توان به مدینه مبروم، تونس منشعب، بیت المقدس، ایران و اکوه معروف به خرمای نبوی اشاره کرد.

این محصولات ظاهری دارند که با نگاه از بیرون از یکدیگر قابل تشخیص هستند، خرما که منبع کاملی برای شفابخش است، به دلیل داشتن فیبر، پتاسیم، آهن، اسید فولیک و کلسیم بالا و همچنین بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی، طعم بی نظیری در دهان به جا می گذارد و فواید بی شماری برای متابولیسم دارد.

محتوای فیبر خرما بسیار بالاست، به طوری که 100 گرم از آن حاوی 3.5 گرم فیبر است.

به این ترتیب مانند اسفنج در معده متورم می شود و حجم می دهد و با دیر خروج از معده احساس سیری ایجاد می کند، فیبر بالا نیز روی روده کار می کند و یبوست را برطرف می کند.

به لطف آنتی اکسیدان غنی از بازسازی سلول های خرما، برای پوست ما نیز مفید است، بافت تجدید شده پوست را جوان تر نشان می دهد.

هنگامی که پوست ساختار الاستیک خود را از دست می دهد، فرو ریختن گونه افزایش می یابد و خطوط عمیق صورت آشکار می شوند.